Nedir?
Triple P – Olumlu Annebabalık Programı, annebabalar ve çocukların bakımından sorumlu kişiler için kanıta dayalı bir eğitim ve destek sistemidir.
Triple P’nin amacı annebabalara, çocuklarının sosyal, duygusal ve davranışsal problemlerini yönetme konusunda ihtiyaç duydukları beceri ve özgüveni, onları sürece dahil ederek, cesaretlendirerek ve güçlendirerek kazandırmaktır. Avustralya’da Queensland Üniversitesi’nde Prof. Matt Sanders ve arkadaşları tarafından geliştirilen Triple P programları, 35 yılı aşkın bir süredir 20’den fazla dile çevrilmiş, 25’ten fazla ülkede uygulanmış ve 4 milyondan fazla çocuğun ailesine ulaşmıştır.
Triple P sisteminin Türkiye’deki etkililiği ve başarısı Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından yürütülen değerlendirme çalışması ile kanıtlanmıştır.

Ne İşe Yarar?
Triple P programları aileler ile uygulandığında aşağıdaki sonuçların elde edilmesini sağlayabilmektedir:
Koruyucu faktörlerde artış: Annebaba güveni ve yeterliliğinde artış. Olumlu annebabalık tutumlarında artış. Risk faktörlerinde azalma: Çocuklarda ve ergenlerde davranışsal ve duygusal problemlerin ortaya çıkmasında azalma. Annebabaların zorlayıcı, zarar verici veya etkisiz annebabalık tutumlarında azalma. Annebabalar tarafından yaşanan duygusal sıkıntılarda, depresyonda ve öfkede azalma. Annebabalar arası çocuk yetiştirme konusunda yaşanan çatışmada azalma.

PROGRAM İÇERİĞİ
Program her biri 2 saatlik 5 oturum ve 15-30 dakikalık 3 telefon görüşmesiyle toplamda 8 oturumdan oluşmaktadır. 0-12 yaş arasında çocuğu olan tüm ebeveyn veya bakım verenlerin katılımına açıktır.

Uygulama Uzm. Psikolog & Aile Danışmanı Gökçe Gürlek tarafından gerçekleştirilmektedir. Yüz yüze veya online seçenekleri mevcuttur. Detaylı bilgi ve kayıt için iletişime geçebilirsiniz.